NOVE TENZIJE?
Nakon šuškanja o rušenju putničkog aviona u Kazahstanu stiglo upozorenje od Rusa!
Pre nego što je pao u blizini kazahstanskog grada Aktaua, avion je preusmeren preko Kaspijskog mora, sa odredišta u Čečeniji u zapadni Kazahstan
Ruska vlada je upozorila da se ne promovišu "hipoteze" o uzroku pada putničkog aviona Azerbejdžan Erlajnsa u kojem je poginulo 38 ljudi u Kazahstanu u sredu. Oni su se oglasili nakon što su se pojavili navodi da je avion gađan, jer su na mrežama objavljene slike trupa koje pokazuju oštećenje nalik na gelere.
Pre nego što je pao u blizini kazahstanskog grada Aktaua, avion je preusmeren preko Kaspijskog mora, sa odredišta u Čečeniji u zapadni Kazahstan. Skoro polovina, tačnije 29 osobe od ukupno 67 je preživelo pad aviona. U Azerbejdžanu je u četvrtak proglašen nacionalni Dan žalosti.
"Ovo je velika tragedija koja je postala ogromna tuga za azerbejdžanski narod", rekao je predsednik Ilham Alijev u četvrtak.
"Bilo bi pogrešno iznositi bilo kakve hipoteze pre zaključaka istrage. Mi to, naravno, nećemo da radimo i niko to ne bi smeo da radi. Moramo da sačekamo da se istraga završi", rekao je u Moskvi portparol Kremlja Dmitrij Peskov, piše BBC.
Avion Embraer 190 poleteo je iz azerbejdžanske prestonice Bakua u sredu ujutru. Trebalo je da leti za Grozni u Čečeniji, ali je preusmeren zbog magle, saopštila je avio-kompanija.
Preživeli putnik rekao je ruskoj televiziji da veruje da je pilot dva puta pokušao da sleti u gustu maglu iznad Groznog pre nego što je "treći put nešto eksplodiralo". Takođe, ubrzo nakon nesreće na mrežama se pojavio snimak koji svedoči kakva drama je bila u avionu pre pada.
Avion je preusmeren na aerodrom Aktau, nekih 450 kilometara istočno. Na snimku se vidi kako se letelica velikom brzinom kreće ka zemlji 3 kilometara od piste, pre nego što se zapalila prilikom sletanja.
Kazahstanske vlasti su pronašle snimač podataka o letu i istraga je u toku. Ubrzo nakon pada, u izveštajima ruske državne televizije navodi se da je najverovatniji uzrok bio udar jata ptica.
Ali takva vrsta sudara obično dovodi do toga da avion klizi prema najbližem aerodromu, rekao je za agenciju Rojters vazduhoplovni analitičar Ričard Abulafija.
"Možete da izgubite kontrolu nad avionom, ali zbog toga ne skrećete sa kursa", rekao je on.
Džastin Kramp iz kompanije za savetovanje o rizicima Sibilajn rekao je da obrazac oštećenja unutar i izvan aviona ukazuje da je ruska protivvazdušna odbrana aktivna u Groznom možda izazvala pad.
"To veoma liči na detonaciju rakete protivvazdušne odbrane pozadi i levo od aviona, ako pogledate rupe od gelera koje vidimo", rekao je on za BBC Radio 4.
Vlasti obližnjih ruskih regiona Ingušetije i Severne Osetije prijavile su u sredu ujutru napade bespilotnih letelica, javila je novinska agencija Rojters. Šef kazahstanskog senata Ašimbajev Maulen istakao je da je uzrok pada aviona još nepoznat.
"Nijedna od ovih zemalja - Azerbejdžan, Rusija ili Kazahstan - nije zainteresovana za skrivanje informacija. Sve informacije će biti dostupne javnosti", rekao je on.
U avionu su uglavnom bili državljani Azerbejdžana, ali je bilo i putnika iz Rusije, Kazahstana i Kirgistana.
Video snimci pokazuju kako preživeli izlaze iz olupine, neki sa vidljivim povredama. Povređeni se nalaze na bolničkom lečenju, a 11 je na intenzivnoj nezi, prenela je agencija AFP.
Embraer, brazilski proizvođač, manji je rival Boingu i Erbasu i ima jaku sigurnost.
Bonus video:
(Espreso/ Telegraf/ Prenela: T.M.)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!